Chcete si nabiť mobil na ulici? V New Yorku sa to stalo realitou!

Ak si nabiť mobil na ulicii

Asi ste to už všetci minimálne raz v živote zažili. Máte dôležité stretnutie, prípadne rande a zrazu zistíte, že práve keď súrne potrebujete svoj mobilný telefón použiť, má takmer vybitú batériu. V danej situácii  vám to skomplikuje život, pretože nie všade na svete je možné si len tak nabiť mobil na ulici

V našom nedávno publikovanom článku Chcete si nabiť mobil na verejnom mieste? Bicyklujte! sme sa venovali možnosti, vďaka ktorej sa už napr. vo Francúzsku, Belgicku a Amsterdame dá nabiť mobil bicyklovaním. V týchto krajinách táto možnosť existuje na letiskách, na vlakových staniciach, ale aj v reštauráciách, či školách.

Dnes Vám predstavíme podobnú možnosť, avšak s tým rozdielom, že ak bicyklovať nechcete, v New Yorku už nemusíte. O čo teda vlastne ide?

Solárne nabíjacie stanice

Známa telekomunikačná spoločnosť AT&T poskytla obyvateľom mesta New York 25 nových solárnych nabíjacích staníc, ktoré sú dostupné pre všetkých. Tieto nabíjacie stanice sú rozmiestnené tak, aby boli každému ľahko dostupné,  teda v skoro každom parku.

Elektrická energia pochádza z troch solárnych 15 Watt panelov, ktoré počas slnečného dňa dobíjajú tzv. Li-NMC batérie. Tieto batérie sú potom schopné naše zariadenia nabíjať aj počas noci. Ich plné nabitie je možné počas slnečného dňa dosiahnuť za cca 4 hodiny.

Ak si nabiť mobil na ulicii
Ak si nabiť mobil na ulicii
Ak si nabiť mobil na ulicii
Ak si nabiť mobil na ulicii

Nabíjacie stanice sú plne kompatibilné pre iPhone 4 a iPhone 5, avšak súčasťou týchto staníc sú aj USB káble, ktoré sú vhodné pre všetky ostatné elektronické zariadenia. Každý obyvateľ či návštevník mesta New York, má teda možnosť tieto nabíjacie stanice využiť.

 Kde všade sa si s nimi môžete nabiť mobil?

Prvá takáto nabíjacia stanica bola umiestnená vo Fort Green Park v meste Brooklyn. Zvyšných 24 staníc sa bude postupne umiestňovať na miestach ako Brooklyn Bridge Park, Coney Island, Riverside Park, Rockaways, Summerstage v Central Park, Randall´s Island, Governor’s Island, Union Square a Hudson River Park.

 Aké majú tieto nabíjacie stanice výhody?

  • Prvou obrovskou výhodou je, že sa tieto stanice môžu premiestňovať na tie miesta, kde je vyšší potenciál ich využitia.
  • Druhou výhodou je, že sa v prípade záujmu dajú používať aj na zabezpečenie verejného osvetlenia, v dôsledku čoho by sa aspoň o niečo mohla zvýšiť energetická efektívnosť mesta New York.
  • Okrem verejného osvetlenia je možné tieto nabíjacie stanice využiť aj pre wifi, čo by mohlo mestu New York opäť o niečo znížiť náklady na spotrebu elektrickej energie pri zariadeniach, ktoré pracujú v tzv. stand by režime.
  • Ďalšou výhodou je, že keďže sú tieto nabíjacie stanice plne energeticky sebestačné, môžu sa využívať aj v prípade výpadku prúdu, ktorý napr. nastal po hurikáne Sandy v roku 2012.

 

Je treba povedať, že každý spôsob, ktorý dokáže nielen mestám ale aj domácnostiam ušetriť náklady za spotrebu elektrickej energie, je viac ako vítaný. Bez ohľadu na to, či si môžete nabiť mobil bicyklovaním, alebo na to využijete slnečnú energiu, verte, že ste urobili niečo viac nielen pre seba, ale najmä pre planétu na ktorej všetci žijeme.

 

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail