Batéria TESLA naživo a trendy fotovoltaiky v roku 2015

Každoročne sa v júni koná najväčšia európska výstava fotovoltaiky. Aj tentokrát sa konala  v dňoch 10.-12. júna na výstavisku Messe Mníchov. Spoločne s mojimi kolegami sme sa zúčastnili ako návštevníci a pokúsime sa vám sprostredkovať naše čerstvé  dojmy. Jedným z lákadiel bola napríklad aj batéria TESLA.

Výstava prebiehala v šiestich halách. Pre lepšiu predstavu o veľkosti predstavte si šesť krát našu výstavu Coneco. Aké trendy sme na výstave zaznamenali my?

Zvyšuje sa účinnosť fotovoltaických panelov

Keď sa začínali montovať prvé fotovoltaické elektrárne na Slovensku v 2009, tak výkon panelu o rozmere 1,5m x1 m bol 170W, dnes ten istý panel má výkon 250 W.  Na výstave sme asi ani nevideli panel s výkonom pod 265 W.  Za 5 rokov zvýšenie účinnosti o cca 55%. To je fajn.

  bateria-tesla-02

 Uskladnenie vyrobenej elektrickej energie

Dnes už asi každý významnejší výrobca panelov resp. striedačov ponúka možnosť vyrobenú elektrickú energiu (EE) uložiť do batérií. Videli sme množstvo typov rôznych dizajnov a parametrov. Tešíme sa na ďalší rozvoj a aplikáciu v praxi.

 bateria-tesla-03

Batéria Tesla naživo

V máji americká firma Tesla predstavila svoje dva typy batérií pre domácnosť. Verili sme, že na výstave ich uvidíme. Podarilo sa! Naše dojmy vrátane fotografií si môžete prečítať TU.

 bateria tesla

 Regulácia celého fotovoltaického systému (panely, striedač, spotreba, baterka)

Problémom výroby elektrickej energie zo slnka priamo v domácnosti (rozumej na streche) je časový nesúlad medzi výrobou a spotrebou. V pracovnom týždni vyrábame cez deň, spotrebúvame podvečer až v noci. Možno si pamätáte náš 4. diel o fotovoltaike v praxi (TU): vzorový dom si znížil spotrebu EE o 31%, pričom spotreboval 65% vyrobenej EE. Zvyšok sa v dome nevyužil.

Samotná inštalácia batérii k fotovoltaickým panelom dáva využitiu fotovoltaiky nový rozmer. A tu nastáva potreba regulácie celého systému tak, aby sa využilo maximum vyrobenej EE. Videli sme zaujímavé návrhy. Tešíme sa na realizácie.

bateria-tesla-05

 

Zaujalo nás: vyrobte si elektrickú energiu bicyklom

bateria-tesla-06

Súčasný trend vo fotovoltaike je v Európe jasne badateľný:

  • ustupuje sa od budovania veľkých fotovoltaických elektrární na poliach, výroba sa prenáša do miesta spotreby (t.j. na strechy budov a rodinných domov)
  • takto vyrobená elektrická energia sa začína skladovať
  • navrhujú sa regulačné systémy na čo najlepšie využitie vyrobenej a skladovanej elektrickej energie.

 

Aj keď bola batéria TESLA veľkým hitom výstavy, mnohé ďalšie riešenia a produtky sa nám zdali rovnako zaujímavé, ak nie ešte zaujímavejšie. Odporúčame vám v ďašom roku túto výstavu navštíviť.

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail