Alumíniové batérie nabijú smartfón za 60 sekúnd

smartfón nová batéria

Skladacia batéria pre smartfón sa dokáže nabiť za menej ako jednu minútu a môže byť čoskoro inštalovaná do všetkých v súčasnosti populárnych elektronických prístrojov. Táto revolučná hliníková batéria je omnoho prijateľnejšia pre životné prostredie, ako v súčasnosti používané lítium-iónové alebo alkalické batérie a je stále funkčná aj po tisícoch nabíjacích cykloch.

Ultra rýchlo nabíjateľná alumínium-iónová batéria, vyvinutá chemikmi z univerzity v Stanforde, je prelomovým riešením v oblasti prenosu energie. Výsledky dosiahnuté vývojovým tímom, boli publikované v časopise Nature.

Výskumníci experimentovali desaťročia s alumíniovými batériami, ale nevedeli nájsť správnu materiálovú kombináciu , ktorá by zabezpečila výrobu dostatočného napätia v jednom článku a ktorý by sa dal nabíjať a vybíjať niekoľko tisíc krát.

„ Vyvinuli sme nabíjateľnú hliníkovú batériu, ktorá môže nahradiť súčasné batérie, ako napr. alkalické, ktoré veľmi zaťažujú životné prostredie, alebo lítium-iónové, ktoré môžu príležitostne zhorieť“ povedal Hongdži Dai, profesor chémie na Stanfordskej univerzite, pričom dodal, „že batéria nemôže vzplanúť ani vtedy, keby sa na nej grilovalo.“

Revolučná batéria pre smartfón

Počas experimentov batéria úspešne nabila smartfón za jednu minútu, v porovnaní so súčasnými lítium-iónovými batériami, pri ktorých trvá nabíjanie niekoľko hodín. Alumínium-iónová batéria dodáva napätie dva volty v budúcnosti môže úplne nahradiť  1,5 voltové AA alebo AAA batérie používané do diaľkových ovládačov alebo hračiek.

V experimentálnej batérii sa používa záporne nabitá anóda z hliníka a kladne nabitá katóda vyrobená z grafitu. Elektrolytom je soľ, ktorá je pri izbovej teplote tekutá, čo robí batériu stabilnejšou a lepšou pre životné prostredie ako sú konvenčné batérie. Prototyp je dokázateľne viac trvanlivý, pričom doteraz vydržal viac ako 7500 cyklov nabíjania bez zníženia kapacity batérie. Predošlé alumínium-iónové batérie vydržali okolo 100 nabíjacích cyklov a lítium-iónové batérie vydržali okolo 1 000 nabíjacích cyklov.

„Toto je prvý krát, čo sa podarilo skonštruovať ultra rýchlu alumínium-iónovú batériu so stabilitou viac ako tisíc cyklov,“ napísali konštruktéri. Aj keď súčasný model produkuje len polovicu napätia potrebného pre smartfón, výskumníci veria, že vylepšením materiálu katódy sa zvýši napätie batérie a jej výkon.

„Inými slovami, naša batéria má všetko, čo od batérie očakávate: lacné elektródy, dobrú bezpečnosť, vysoko rýchlostné nabíjanie, ohybnosť, a dlhú životnosť. Vnímam to ako zrod novej batérie. Je to veľmi vzrušujúce,“ dodal profesor  Dai.

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail