Ako Bluetooth 5.1 skvalitní Váš Smart home? (1. časť)

Bluetooth 5.1

Technológia Bluetooth 5.1 prinesie oproti súčasnej verzii viaceré vylepšenia, ako napríklad možnosti zisťovania lokácie či rýchlejšie pripojenie.

Čo nové prináša Bluetooth 5.1?

Zrejme každý z nás pozná technológiu Bluetooth. Najčastejšie ju využívame na pripojenie bezdrôtových zariadení, ako sú napríklad slúchadlá, myši alebo rôzne reproduktory. Takisto sa používa pri komunikácii medzi jednotlivými zariadeniami Smart home a Internetu vecí. Nedávno organizácia Bluetooth Special Interest Group, ktorá sa venuje vývoju a licencovaniu štandardov pre technológiu Bluetooth, oznámila najnovšiu verziu a jej špecifikácie, ktoré prinesú nové možnosti. Zmeny sa však budú týkať iba  kompatibilných zariadení. To znamená, že ak napríklad Váš smartfón používa verziu 5.0 a všetky Vaše zariadenia boli navrhnuté na túto staršiu verziu, zmeny si zrejme nevšimnete. Technológia je však spätne kompatibilná, takže zariadenia s Bluetooth 5.1 budú fungovať aj pri telefónoch so staršou verziou. Ak si potom zakúpite nový smartfón, nové zariadenia budú pracovať lepšie.

Bluetooth 5.1

Bluetooth 5.1 a lokalizácia

Súčasná verzia technológie Bluetooth obsahuje systém na zisťovanie blízkosti zariadení, ktorý využíva silu signálu. Systém teda dokáže rozpoznať to, ako ďaleko je zariadenie, ale nevie, ktorým smerom a kde presne. Preto nová verzia, Bluetooth 5.1, prináša najmä zlepšenie zisťovania lokácie. Systém určovania polohy môže teraz určiť vzdialenosť a smer, z ktorého prichádza signál a vďaka tomu zistí lokáciu na centimeter presne. Pracuje pomocou dvoch metód: Angle of Arrival (AoA) and Angle of Departure (AoD), pričom u jedného z dvoch spárovaných zariadení vyžaduje viaceré antény, z ktorých prijíma dáta. Táto nová vlastnosť bude zrejme kľúčová pre systémy Smart home. Zariadenia v takýchto domácnostiach totiž zväčša fungujú na povely a rozvrhy, ale keďže nepoznajú presnú polohu osoby, nevedia, v ktorých miestnostiach trávime najviac času a preto nedokážu poskytnúť viac funkcií.

Bluetooth 5.1

Bluetooth 5.1 a Smart home

Nové lokalizačné vlastnosti Bluetooth 5.1 teda ovplyvnia nielen zariadenia vnútri domácnosti, ale aj v jej vonkajších priestoroch. Doteraz sa Bluetooth spoliehal na technológiu geofencing. Tá však nie je dostatočne presná a preto mnohé zariadenia, ako sú inteligentné zámky či kamery, geofencing nepodporujú. Detektory pohybu síce rozpoznajú pohyb, ale nerozoznajú či ide o osobu, alebo domáce zviera. Niektoré bezpečnostné kamery dokážu rozoznať jednotlivé osoby pomocou technológie rozpoznávania tváre, ale to vyvoláva otázky, týkajúce sa súkromia. Ako pri väčšine zariadení Smart home a Internetu vecí, bude aj pri novej verzii Bluetooth dôležité nájsť rovnováhu medzi pohodlnosťou využívania a súkromím. Vylepšená detekcia polohy však bola podľa mnohých kľúčovým komponentom pre Smart home a  Bluetooth 5.1 by teda mohol znamenať plne inteligentnú domácnosť.

Zdroj:

https://www.bluetooth.com

https://www.howtogeek.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail