3000 kilometrov na liter paliva

Uplynulý víkend sa konala prestížna súťaž študentských družstiev v „úspornom jazdení“ Shell Eco-marathon. Po mesiacoch príprav sa na štart Rotterdamského mestského okruhu postavilo 198 študentských tímov z 27 krajín. Do súťaže sa prihlásila aj slovenská posádka.

Študentské tímy z celého sveta súťažili na náročnom mestskom okruhu v Rotterdame s vozidlami, ktoré si sami navrhli a vyrobili. Víťazstvo mohol získať v jednej z piatich kategórii ten tím, ktorý urazí najväčšiu vzdialenosť na liter paliva alebo na ekvivalent 1 kWh.

Shell Eco-marathon 2014 bol ročníkom rekordov

V kategórii prototypov, pravidelne víťaziaci tím Microjoule – La Joliverie z Francúzska prekonal vlastný  traťový rekord, keď na jeden liter dokázal zdolať vzdialenosť 3 314,9 km. Oproti minulému roku to predstavuje zlepšenie o 11 %.“ Bol to krásny týždeň s krásnym počasím. Tím aj auto vydali zo seba maximum, “ povedal vedúci tímu Mickaël Fardeau.

Microjoule - La Joliverie, Shell Eco-marathon
Víťazný tím podujatia Shell Eco-marathon 2014, zdroj: autonewsinfo.com

Traťový rekord padol aj v kategórii UrbanConcept. Tím Lycée Louis Delage z Francúzska ho zaknihoval v kategórii benzín so 468,8 kilometrami, pričom sa oproti minulému roku zlepšil o 73,1 km. Nemecký tím Schluckspecht z University of Applied Sciences v Offenburgu zasa posunul vlastný traťový rekord z roku 2013 na 389 km v kategórii nafty. V kategórii vodíkových palivových článkov si zase študenti z tímu La Joliverie Polytech Nantes zlepšili svoju bilanciu na 150,5 km.

„Toto bol najlepší ročník vôbec,“ hovorí Norman Koch, technický riaditeľ Shell Eco-marathon. “ Poveternostné podmienky boli takmer dokonalé, tímy boli skúsenejšie a veľmi dobre pripravené. Niektorí dosiahli pozoruhodné výsledky. Dúfame, že tieto inovácie si raz nájdu cestu aj do každodenného života.“

Výnimočnú novinku predstavil tím AERO@UBI z Portugalska, ktorému sa podarilo postaviť vozidlo bez volantu. Konštruktéri navrhli ovládanie vozidla pohybmi tela vodiča.

Počas štyroch dní sa na mimoriadne úspechy študentov a ich vozidiel prišlo pozrieť viac ako 40 000 návštevníkov tohto zaujímavého podujatia.

Slovákom sa na pretekoch nedarilo

Slovenské družstvo FME Racing Team z STU sa so svojím vozidlom prihlásili do kategórie prototyp s benzínovým pohonom. Z celkového počtu 59 tímov v danej kategórie sa až 19 nepodarilo prejsť technickou kontrolou alebo z technických príčin nemohli absolvovať platný pokus. Do tejto skupiny sa žiaľ zaradili aj naši reprezentanti.

FME racing team - náš zástupca na Shell Eco-marathon 2014
FME Racing Team – slovenský zástupca na Shell Eco-marathon 2014, zdroj: stu.sk

Slovákom po úspešnej technickej kontrole zlyhal jednovalcový motor a aj napriek veľkej snahe sa ho študentom počas víkendu nepodarilo sfunkčniť. FME Racing Team doplatil na nízky rozpočet, ktorý sa podarilo naplniť na poslednú chvíľu. Vďaka to mu sa zdržal aj vývoj nového vozidla a našich nádejných konštruktérov uviedol do slovenskej reality.

Zo súťaže Shell Eco-marathon 2014 si ale slovenskí účastníci odnášajú výbornú skúsenosť, k čomu môžu pripočítať fakt, že ich súčasné vozidlo má potenciál úspešne účinkovať v súťaži o najnižšiu spotrebu niekoľko nasledujúcich rokov.

FME Racing Team sa tak môže sústrediť na vývoj a úpravu pohonnej jednotky, ktorá podľa predbežných informácií nebude benzínová. Veríme, že o rok sa slovenskému zástupcovi podarí uspieť a zúročiť svoj potenciál.

 

Zdroj: shell.com/global, stu.sk, sme.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail