Pasívne domy v zahraničí oceňované, u nás nedocenené

redakcia setri.sk

Prečo vlastne staviame? Jednoduchá otázka, na ktorú by vedel pohotovo odpovedať každý. Skúste sa ale na stavby pozrieť z hľadiska užitočnosti so zameraním na kvalitu vnútorného prostredia pre naše bývanie či prácu. Ideálne a hlavne zdravé bývanie ponúka tepelnú pohodu počas celého roka, dostatok svetla, čerstvý a čistý vzduch, minimálnu hlučnosť, ale aj pocit bezpečia, pohodlia a estetických kvalít. Posúďte sami, či sa aj vám pasívne domy a zdravé bývanie nejavia na prvý pohľad ako samozrejmosť, no v realite sú skôr výnimkou.

pasívne domy

Pri energeticky úsporných budovách spolu s vyriešením mnohých problémov pribúdajú aj nové otázky. Stavanie zdravých a úsporných domov je náročnejšie, keďže treba požadovať, presadzovať a kontrolovať kvalitu realizácie. Toto je niekedy považované za nevýhodu pre pasivne domy, ak sa to vôbec nevýhodou dá nazvať. Pre koho sú ale zdravé domy nevýhodné? Stavba niečo stojí a v našich podmienkach sa aj tí najbohatší developeri snažia stavať čo najlacnejšie. Plesnivejúce novostavby či prehriate kancelárie sú potom bežným javom.
Protikladom takéhoto prístupu je snaha o zdravé stavanie pre ľudí, ktorí si nechajú záležať na svojom bývaní trochu inak. Tí popri úspore prevádzkových nákladov získajú aj lepšiu tepelnú pohodu , no a minimalizácia tepelných mostov zase odstráni riziko plesní a porúch stavby. Akustická pohoda, ktorú dokážu pasívne domy v hlučnom prostredí miest ponúknuť vylučuje nutnosť vetrania otvorenými oknami i vzduchovú nepriepustnosť obalových konštrukcií stavby. Vetrací systém s rekuperáciou tepla zase stále zabezpečuje dostatok čerstvého vzduchu bez prachu a alergénov, čo dokáže mnoho alergikom doslova zmeniť život.
V dobe, keď sa medzi architektmi šíri názor, že pasívne domy obmedzujú ich tvorivú slobodu prinášame dôkazy o tom, že sa dá s týmito obmedzeniami vyrovnať rovnako, ako sa dá napríklad stenami a stĺpmi vyrovnať s obmedzeniami súvisiacimi so statikou. No a ak by vám niekto neveril, ukážte mu týchto pár finalistov prvého ročníka súťaže Passive House Architecture Award.

Ocenené pasívne domy v zahraničí

Prvú cenu získal pasívny bytový dom na predmestí Bernu (Halle 58 Architekten): komorná, subtílna hmota, takmer transparentná a doslova sa vznášajúca nad trávnikom vo forme štíhleho klinu, ktorý nenarúša mierku okolitej zástavby. Bola by to radosť bývať v ňom, no nie?
pasívne domy
Miestny úrad obce St. Gerold v susednom Rakúsku (Cukrowicz Nachbaur Architects) získal jednu z druhých cien. Minimalistická kocka zarazená do strmého svahu zaisťuje zdravé vnútorné prostredie a demonštruje dôraz na udržateľný koncept zelenej architektúry. Mimochodom pasívne domy sú v Rakúsku mimoriadne populárne.
pasívne domy
Ďalšiu druhú cenu získal skutočne minimálny pasívny dom z japonskej Kamakury. Malá potreba energie na prevádzku umožnila minimalizovať aj „technické“ priestory, osobitou výzvou bolo prispôsobenie sa vlhkej prímorskej klíme, čo sa architektom samozrejme dokonale podarilo.
pasívne domy
Pripravené v spolupráci s Inštitútom pre energeticky pasívne domy (www.iepd.sk)
https://www.setri.sk/pasivne-bytove-domy-na-slovensku/
https://www.setri.sk/prvy-pasivny-bytovy-dom-na-slovensku/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...