Okná z hľadiska energetickej účinnosti (5): ochrana okien pred žiarením

Lukas P.

Slnečné žiarenie a jeho zložky môžu byť človeku nielen nápomocné, ale v prípadoch, keď je ho priveľa, môže vyvolávať aj rad problémov. Ochrana okien, predmetov v interiéry a pohoda obyvateľov bytov sú fakty, s ktorými sa snažia modrené okná prakticky vysporiadať.

Ochrana okien pred ultrafialovým žiarením

Ultrafialové žiarenie je hlavnou zložkou slnečného žiarenia a môže oslabiť a poškodiť žalúzie, závesy, koberce, nábytok, obrazy a ďalšie cenné vybavenie interiéru. Úsilie vyrábať okenné presklenie, ktoré prenáša menej ultrafialového žiarenia už prinieslo určité výsledky. Všeobecné, okenné sklá s plastovou povrchovou vrstvou (filmom) alebo low-E nátermi znižujú prenos ultrafialového žiarenia. Ale i bez ultrafialového dokáže slnečné žiarenie stále spôsobiť blednutie tkanín a ďalšieho vybavenia.

Odporúčania:

Spotrebitelia by mali vziať do úvahy dva aspekty pre výber okien z hľadiska kontroly nad solárnymi ziskmi: výber samotného okna a výber z interiérového vybavenia alebo exteriérovej tieniacej techniky.
Tradičné okná z číreho skla vyžadujú použitie tieniaceho vybavenia najmä pri takej orientácii okna, ktorá umožňuje prienik slnečných lúčov počas podstatnej časti dňa v letnom období. Avšak moderné vysoko výkonné okná dokážu dnes odviesť tak dobrú prácu, že nevyhnutnosť inštalovať ďalšie tieniace zariadenia sa podstatne znižuje.
Koeficient solárnych tepelných ziskov by mal byť v ideálnom prípade zvolený podľa orientácie okna, ale to nemusí byť vždy to najpraktickejšie riešenie:

  • Aby vám južná expozície okna zabezpečovala priaznivé solárne tepelné zisky počas vykurovacej sezóny, mal by byť koeficient tepelných ziskov vášho okna vysoký. Vieme, že tieto vysoké koeficienty mávajú zvyčajne za následok problémy s prehrievaním počas chladiacej sezóny (teda v lete). Ale nemusí to byť tak vždy. Ako adekvátne ochrana okien poslúži často aj adekvátny strešný presah, ktorého tieniaci účinok efekt prehrievania znižuje.
  • Strešné okná (svetlíky) a východne a západne a orientované okná môžu ospravedlniť aj nižší koeficient slnečných ziskov, pretože prenášajú najviac solárneho tepla v letnom období (sezóna chladenia). Vo väčšine klimatických pásiem nemá  pri severne orientovaných oknách veľký zmysel platiť naviac kvôli získaniu nižšieho koeficientu solárnych ziskov.

ochrana okien pomocou vonkajšieho tieniaceho systému

Ochrana okien v horúcom podnebí

Vývoj globálneho otepľovania bude do budúcnosti spôsobovať zmenu klimatických podmienok k teplejším  aj v miernych podnebných pásmách. Odporúčame preto už teraz pri výbere zvážiť okná so spektrálnym selektívnym presklením, ktoré poskytujú nízke tepelné zisky bez straty svetla. Tmavšie tónované presklenie zabezpečí tiež nižší koeficient tepelných solárnych ziskov ale o niečo sa zníži vonkajšia viditeľnosť, najmä v noci. V prípadoch, kde vzniká problém oslnenia je tento účinok žiadúci, ale v rámci iných podmienok byť nemusí. V oblastiach, kde je požiadavka na klimatizované chladenie vysoká, si vyberte okná s koeficientom 0,4 alebo nižším. Ak chcete zachovať dobrý prestup svetla a viditeľnosť, zvoľte okenný systém, ktorého zasklenie zabezpečuje priepustnosť 0,6 alebo vyššiu.
V niektorých teplých podnebných pásmách, kde sú mierne zimy, by sa mohlo zdať rozumné vyberať  skôr jednoskelné okno s nízkym koeficientom, než typické dvojsklo . Avšak jednoduché zasklenie má viac obmedzený rozsah kontroly nad solárnym žiarením aj v prípade, že by sme uvažovali nad aplikáciou plastových fólií. Dvojité zasklenie s vhodnými parametrami, ako je uvedené vyššie, sú určite celkovo najlepším riešením, a to aj v horúcom podnebí.

Exteriérová i interiérová tieniaca technika

Markízy, rôzne typy vonkajších i vnútorných žalúzií, rolety a závesy sú nevyhnutné pre zatienenie číreho skla a môžu dopĺňať a zvyšovať výkonnosť okien s nízkymi koeficientom tepelných ziskov. Jednou z výhod tieniacej techniky je to, že sa dá nastavovať tak, aby sa prispôsobovala slnečným podmienkam počas jednotlivých častí dňa alebo ročných období.  Avšak okná so „zabudovaným“ nižším koeficientom solárnych tepelných ziskov poskytujú lepšiu viditeľnosť a v dnešnom uponáhľanom svete vyžadujú menej pozornosti a údržby.

ochrana okien: vonkajšie tieniace prvky

Vonkajšie tieniace zariadenia sú pri znižovaní solárnych tepelných ziskov účinnejšie ako vnútorné, pretože blokujú žiarenie pred tým, než prejde oknom. Ich svetlé farebné odtiene sú vhodnejšie ako tmavé, pretože odrážajú viac a absorbujú menej slnečného žiarenia. Horizontálne riešené nastaviteľné tieniace zariadenia sú vhodné pre južnú orientáciu okien, zatiaľ čo vertikálne riešené ovládanie sa viac hodí ako ochrana okien s východnou a západnou orientáciou.
Odporúčania pre prúdenie vzduchu
V rôznych klimatických pásmách hlavne na jar a na jeseň môžu otváracie okná priebežnou ventiláciou zlepšiť domáci komfort a znižiť zároveň nároky na klimatizovanie. Využitie okien na priebežné vetranie je obzvlášť efektívne v domácnostiach v miestach s vysokou produkciou vlhkosti ako sú kúpeľne, kuchyne, práčovne a pod. Avšak treba podotknúť, že odsávacie ventilátory poskytujú spoľahlivejšie ovládanie prúdenia vzduchu a to v priebehu celého roka.
Vyberte si okná s koeficientom vzduchovej priepustnosti, ktorý je rovnaký alebo nižší ako je priemyselný štandard, aby ste minimalizovali nepríjemné pocity z nekontrolovaného prenikania vzduchu, prefukovania počas silného vetra  a pod. Nižšie hodnoty koeficientu sú dôležité najmä v obzvlášť veterných oblastiach alebo drsnom podnebí. Skontrolujte tesniace komponenty vzduchotesnosti, postupujte pri tom podľa montážnych a údržbových odporúčaní výrobcu.
NÁŠ TIP: Inteligentné okná s pokročilým systémom vetrania znížia energetickú náročnosť budov o 20 %.
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...